Skip to content

معاینه بیمار ایمپلنت

معاینه بیمار ایمپلنت

برای بسیاری از افرادی که دندان های خود را به دلایل مختلفی از دست داده اند انجام ایمپلنت را بهترین راه کاشت دندان می دانند. این افراد برای پیشگیری از یکسری مشکلات در روند درمان، می‌توانند اقدام به انجام معایناتی قبل و بعد از انجام ایمپلنت کنند.

به طور معمول قبل از انجام ایمپلنت دندان نیاز است تا آزمایش‌های مختلفی مانند آزمایش قند خون و یا فشار خون انجام شود، علاوه بر این معاینات دندان مانند معاینه شرایط لثه برای انجام این کار ضروری است، در صورتی که بیمار دارای بیماری‌های لثه یا ناهنجاری های دندان باشد باید از عمل کاشت ایمپلنت جلوگیری شود.

محاسبه ضخامت کافی استخوان با استفاده از اشعه ایکس نیز می‌تواند در انجام موفقیت آمیز ایمپلنت و پیشگیری از مشکلات بعدی بسیار موثر باشد، علاوه بر این نیاز است تا بعد از انجام ایمپلنت نیز پزشک یک سری معایناتی روی بیمار انجام داده تا مطمئن شود مشکلی مانند عفونت برای بیمار به وجود نمی آید.

به دلیل اینکه باکتری ها به صورت مرتب در دهان در حال رشد هستند، حتی پس از انجام ایمپلنت نیز امکان رشد و تکثیر آنها بالا بوده و نیاز است تا شما به نزد پزشک رفته و به صورت مرتب معاینه و چکاپ شوید تا از ایجاد هرگونه مشکل و خطرات بعد از انجام ایمپلنت مطمئن شوید.

معاینه بیمار ایمپلنت 1

آشنایی کلی با ایمپلنت و کاربرد آن

یکی از موثرترین و بی ضرر ترین راه هایی که برای جبران دندان های از دست رفته انجام می شود، ایمپلنت است؛ این روش جایگزین ریشه های دندان به صورت ثابت می شود و می تواند علاوه بر ایجاد چهره ای جذاب برای شما به غذا خوردن بهتر و راحت تر نیز کمک کند.

به طور کلی ایمپلنت‌ها ماندگاری دائمی داشته و از استحکام و دوام خوبی برخوردار هستند. در حال حاضر برای افرادی که مشکلات جدی یا مشکلات دهان و لثه ندارند انجام ایمپلنت می تواند موفقیت آمیز باشد و خطراتی به همراه ندارد.

علاوه بر این مراقبت کردن از آن ها با استفاده از روش هایی که پزشک برای شما ذکر می‌کند ضروری بوده و می‌تواند در افزایش ماندگاری ایمپلنت بدون ایجاد هرگونه خطر کمک کند، از مهمترین کاربردهای ایمپلنت دندانی می توان به جایگزین کردن آنها به عنوان دندان های از دست رفته و طبیعی اشاره کرد.

به منظور حفظ اعتماد به نفس افراد و پیشگیری از مشکلات گوارشی به دلیل عدم توانایی در جویدن غذا، امروزه ایمپلنت توانسته از نوین ترین و جدیدترین روش ها برای کمک به این بیماران به حساب بیاید، در حال حاضر معاینه بیمار قبل از ایمپلنت به انجام بهتر و مطمئن این روش کمک می کند و از مشکلات بعدی پیشگیری می نماید.

معاینه بیمار ایمپلنت 2

اقدامات لازم برای ایمپلنت دندان

قبل از انجام ایمپلنت یکسری اقدامات مهم و ضروری نیاز است که توسط شما و پزشک انجام شود، از مهمترین این اقدامات می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1. مشاوره و معاینه

برای افرادی که به ظاهر خود اهمیت می‌دهند، کاشت ایمپلنت بهترین گزینه به حساب می آید مشاوره قبل از درمان ایمپلنت یا معاینه بیمار قبل از ایمپلنت از اهمیت زیادی برخوردار است تا پزشک تشخیص می دهد که آیا استفاده از ایمپلنت برای بیمار بهترین روش درمانی است یا خیر؟ به این منظور شما باید در ابتدا به یک پزشک و کلینیک مناسب مانند مرکز ایمپلنت ارومیه مراجعه کرده و پس از معاینه شدن توسط پزشکان با تجربه و ماهر اقدام به انجام این کار نمایید.

معاینه قبل از این کار می‌تواند در تصمیم گیری بهتر به شما کمک کرده و از مشکلات و آسیب های جدی و بعد از آن جلوگیری کند، پس از مشاوره و معاینه و بررسی مواردی مانند سالم بودن لثه، میزان تراکم استخوان، وضعیت بهداشت دهان و دندان بیمار و سالم بودن جسمی فرد پزشک اقدام به انجام این کار می کند.

مشاوره جهت ایمپلنت تنها در یک جلسه در مرکز ایمپلنت ارومیه انجام می گیرد و شما پس از آن می توانید بدون هیچ گونه نگرانی و توسط یک پزشک با تجربه اقدام به انجام این کار نمایید.

2. تجویز آنتی بیوتیک توسط پزشک

ممکن است پس از انجام ایمپلنت مشکلاتی مانند عفونت و درد ایجاد شود که برای این کار پزشک اقدام به تجویز آنتی بیوتیک برای شما می‌کند، از مهمترین اقدامات قبل از ایمپلنت این است که شما به صورت کامل توسط پزشک معاینه شوید تا مشکلات بعدی برای شما به وجود نیاید.

در برخی مواقع حتی نیاز است قبل از انجام این کار به مدت چند روز یا چند هفته اقدام مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک نمایید، اما در برخی مواقع اشخاصی مانند افراد سیگاری، کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، دیابتی ها، کسانی که با کمبود وزن مواجه هستند و افراد سالخورده ممکن است دچار عفونت خفیف یا جزئی شوند که در این مواقع استفاده از آنتی بیوتیک ها به منظور پیشگیری از رشد باکتری ها لازم و ضروری می باشد.

مصرف آنتی بیوتیک می تواند تا چند هفته پس از انجام ایمپلنت نیز ادامه پیدا کرده و به رفع کامل عفونت و توقف فعالیت باکتری ها در دهان شما کمک می کند؛ مهمترین نکته ای که باید به آن توجه شود این است که مصرف آنتی بیوتیک باید توسط پزشک و زیر نظر او انجام شود و شما نباید بدون مشورت کردن با پزشک اقدام به مصرف هرگونه دارو مخصوصاً آنتی بیوتیک نمایید.

3. آماده کردن فک بیمار 

برای انجام ایمپلنت نیاز است تا با انجام یک سری کارها، اقدام به آماده کردن فک بیمار شود، دقت به یک سری نکات قبل از کاشت ایمپلنت می‌تواند در انجام این کار به راحتی و بدون ایجاد مشکل کمک کند. به طور کلی آماده کردن فک جهت ایمپلنت نیاز به انجام مراحل زیر دارد:

● در مرحله اول نیاز به تزریق داروهای بی حسی یا حتی بیهوش کردن بیمار است.

● مرحله دوم باید بافت لثه برش داده شده تا استخوانی که قرار است ایمپلنت روی آن کاشته شود مشخص شود، برای این کار نیاز به ابزارهای پزشکی خاصی است تا آسیبی به بافت لثه بیمار وارد نشود. 

● در مرحله سوم با استفاده از دریل‌های مخصوص، اقدام به ایجاد سوراخ در استخوان فک به منظور آماده سازی آن برای ایمپلنت می‌کنند این کار باید با دقت زیاد انجام شود.

● در مرحله بعد نیز نیاز است تا با استفاده از یک دریل خاص به نام پایلوت یک سوم از استخوان فک سوراخ شود تا به منظور قرارگیری ایمپلنت آماده گردد، همچنین از ابزار آلات پلاستیکی دیگر جهت مشخص کردن حرکت دریل استفاده می‌شود.

● در مراحل بعد دندانپزشک برای اینکه مطمئن شود حفره های ایجاد شده مناسب هستند، اقدام به استفاده از پین نشان می‌کند و این پین باید دقیقاً در سوراخ محل هدف برای قرارگیری ایمپلنت قرار داشته باشد.

● طی مراحل بعد، دندانپزشک باید از فک بیمار عکس اشعه ایکس بگیرد تا مطمئن شود که حفره‌ها درست ایجاد شده و آنها نزدیک رشته های عصبی یا رگ های خونی نیستند.

● سپس نوبت به سوراخ کردن با استفاده از ابزارهای خاصی که قطر بزرگتری دارند، می‌رسد و این کار باعث افزایش پهنای سوراخ می‌گردد.

● در مرحله آخر آماده سازی فک، دندانپزشک اقدام به شیاردار کردن سوراخ و تکمیل آماده سازی فک جهت قرار دادن ایمپلنت درون آن می‌نماید.

معاینه بیمار ایمپلنت

4. رعایت رژیم غذایی قبل از جراحی

رعایت یک رژیم غذایی مناسب قبل و بعد از جراحی ایمپلنت اهمیت زیادی دارد و به انجام بهتر این کار و پیشگیری از برخی مشکلات کمک می کند.

به طور معمول بهتر است قبل از انجام ایمپلنت از مواد خوراکی که ممکن است برای شما آلرژی به وجود بیاورند یا باعث ضعف بدنی و نقص سیستم ایمنی شوند، خودداری کنید؛ حتماً قبل از این کار از یک وعده غذایی سبک استفاده کرده و از مصرف غذاهای سنگین مخصوصاً اگر قرار است بیهوش شوید خودداری کنید.

از مصرف غذاهای پرنمک و پر ادویه که باعث ایجاد التهاب یا مشکلات لثه می‌ شوند جدا خودداری کنید، بهتر است از دندانپزشک خود در مورد بهترین رژیم غذایی بر اساس سن و سال و نیاز بدن خود سوال کرده و دقیقاً بر اساس همان رژیم غذایی عمل نمایید.

5. از چه داروهایی نباید استفاده کرد؟

بسیاری از افرادی که تمایل به انجام ایمپلنت دندان دارند ممکن است سوال کنند از چه داروهایی نباید استفاده کرد؟ بهتر است بدانید مصرف داروهای مختلف زیر نظر پزشک و تحت تایید آن منعی ندارد ولی مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین بهتر است چند روز قبل از انجام عمل جراحی ایمپلنت قطع شود.

علاوه بر این اگر اقدام به مصرف داروهای عصبی و افسردگی می کنید نیز بهتر است این موضوع را با پزشک در میان گذاشته و در صورتی که مشکلی برای شما نداشته باشد تا 3_5 هفته از مصرف آن خودداری نمایید. مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن و قرص های سرماخوردگی در این زمان مشکلی برای شما ایجاد نمی کند و در صورت صلاحدید پزشک می تواند به مصرف آن ادامه دهید. همچنین اگر داروهایی مانند راکوتان مصرف می کنید بهتر است حتماً قبل از آن با دندانپزشک خود در میان گذاشته و برای نتیجه گیری بهتر و همچنین اگر آسیبی به همراه ندارد، تا مدتی از مصرف آن خودداری کنید.

6. انتخاب دندانپزشک مناسب

یکی از مهمترین اقداماتی که شما برای ایمپلنت دندان های خود باید انجام دهید انتخاب دندانپزشک مناسب است، شما باید به بهترین دندانپزشک در ارومیه مراجعه کنید که دارای تبحر و تجربه کافی باشد و بتوانید نتیجه دلخواه را از آن ها دریافت کنید؛ علاوه بر این در کنار داشتن کیفیت کار بالا باید قیمت مناسبی نیز از شما دریافت نماید.

در حال حاضر پزشکان و مراکز زیادی هستند که شما می توانید به آنها مراجعه کنید ولی درصد بالایی از موفقیت در این کار به دندانپزشکی که شما انتخاب می کنید بستگی دارد به‌ طور معمول عوامل مختلفی مانند تحصیلات، آموزش و تجربه از مهمترین عواملی هستند که شما در هنگام انتخاب یک مرکز مناسب برای ایمپلنت باید آن را در نظر داشته باشید.

در حال حاضر ارومیه ایمپلنت یکی از بهترین مراکزی است که شما می توانید به منظور ایمپلنت دندان های خود و افزایش زیبایی چهره به آن مراجعه کنید، میزان رضایت از این مرکز بالا بوده و به دلیل داشتن مشاوره و پزشکان با تجربه شما می‌توانید بدون نگرانی اقدام به ایمپلنت دندان های خود نمایید.

معاینه بیمار ایمپلنت 3

     سوالات متداول

ایمپلنت دندان چیست؟

یکی از بی خطر ترین و موثرترین راه ها برای جایگزین کردن دندانهای از دست رفته ایمپلنت است که به صورت تک مرحله ای و دو مرحله ای توسط یک دندانپزشک متخصص انجام می‌ شود و می‌ تواند زیبایی را برای چهره شما به همراه بیاورد.

آیا ایمپلنت دندان عوارض دارد؟

در حالت کلی ایمپلنت دندان عوارض جدی به همراه ندارد و اگر شما برای انجام این کار بهتر است به یک دندانپزشک ماهر یا کلینیک معتبر و شناخته شده مراجعه کنید، می توانید با اطمینان زیاد و بدون هیچگونه عوارض و آسیبی این کار را انجام دهید.

هزینه و قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

قیمت و هزینه ایمپلنت به عوامل مختلفی مانند تعداد کاشت و کیفیت آن بستگی دارد، علاوه بر این نوع پزشک و یا مراکزی که افراد به آن ها مراجعه می کنند نیز می تواند از عواملی باشد که در تعیین قیمت و هزینه نهایی ایمپلنت تاثیر گذار است.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه
از ساعت ۹صبح تا ۸عصر